Website TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Datum, návštěvnostPřihlášení do systémuReklama

Litoměřické sbory bodovaly na sborové olympiádě


V úterý 15. července odpoledne se vrátily čtyři litoměřické sbory z World Choir Games, neboli sborové olympiády. Ta se koná každé dva roky, vždy na jiném kontinentu. Tentokrát bylo jejím dějištěm lotyšské hlavní město Riga, které je v tomto roce zároveň vyhlášeno evropskou kulturní metropolí. Před dvěma roky se této největší a nejprestižnější světové sborové soutěže zúčastnil dívčí sbor Puellae cantantes, letos se přidal i komorní sbor Syrinx, a dále chlapecký a mužský komorní sbor Páni kluci. Jako v mnoha předchozích letech, i tentokrát slavil litoměřický sborový zpěv veliké úspěchy.

Fotogalerie

Dívčí sbor Puellae cantantes pod vedením sbormistra Romana Pallase se na základě předchozích úspěchů na mezinárodních soutěžích kvalifikoval do nejvyšší, medailové soutěže "Champions" ve dvou kategoriích. V kategorii dětských sborů, kde soutěžilo celkem 33 špičkových dětských sborů z celého světa, získaly litoměřické dívky stříbrnou medaili se ziskem 72,5 bodu. V kategorii duchovní hudby, obsazené celkem 40 vynikajícími sbory, pak dosáhly na 79,38 bodu, což je těsně pod hranicí zlatého pásma, které v této soutěži začíná na 80 bodech. Přestože nám tentokrát zlatá medaile unikla jen velmi těsně, měli jsme z výsledku obrovskou radost, neboť v této kategorii s námi mimo jiné soutěžil i Stellenbosch University Choir z Jižní Afriky, který je již několik let absolutní světovou jedničkou a několikanásobným vítězem World Choir Games. Nutno dodat, že ze všech zúčastněných českých sborů to byl hned druhý nejlepší výsledek. Vyššího ocenění dosáhl jen vynikající jablonecký sbor Iventus, gaude!, který si jako obvykle odvezl dvě zlaté medaile. To byly také jediné zlaté medaile, které se do Česka dostaly.

Komorní sbor Syrinx pod uměleckým vedením Romana Pallase se na olympiádu vydal s úplně novým a zatím nevyzkoušeným projektem - show programem (populární písně s choreografií). Protože to bylo vůbec poprvé, co jsme se pustili do show programu, přihlásili jsme se do soutěže "Open", která je určena pro sbory, které se zatím nekvalifikovaly do soutěže "Champions". Netušili jsme, co nás čeká, a tak bylo pro nás velmi milým překvapením, že jsme v naší kategorii Scenic Pop / Show Choirs získali zlatý diplom s nejvyšším počtem bodů a titul Vítěz kategorie. Tím jsme se zároveň kvalifikovali do soutěže "Champions" na příští olympiádě. Uvidíme, jestli budeme mít odvahu tu výzvu přijmout a zabojovat o sborové olympijské medaile. Autorkou choreografie soutěžního vystoupení byla zpěvačka, tanečnice a choreografka Zuzana Offenbartl Dovalová.

Chlapecký sbor páni kluci a mužský komorní sbor Páni kluci se sbormistrem Václavem Hančem se olympiády zúčastnily poprvé. Přesto dosáhly obrovského úspěchu, když ve svých "Open" kategoriích (komorní mužské sbory a smíšené chlapecké sbory) získaly dva stříbrné diplomy, pokaždé těsně pod hranicí zlatého pásma. V jednom případě je od bodového výsledku vítěze kategorie dělilo 1,17 bodu, přičemž pro dosazení hranice zlatého pásma jim chybělo pouhých 0,84 bodu.

Neopakovatelným zážitkem kromě tradičně velkolepého zahajovacího ceremoniálu a vyhlášení výsledků v plně obsazené rižské aréně byl závěrečný koncert pod širým nebem. Na speciálně upraveném pódiu se sešlo téměř 15000 sboristů společně s orchestrem, sólisty a tanečníky. 102 lotyšských sborů s mnoha dalšími sbory z celého světa předvedly téměř tříhodinový program pod vedením největších sbormistrovských osobností z několika zemí. To vše se odehrálo před zraky přibližně 25000 diváků. Takto velkolepé sborové koncerty se konají již více než 100 let pouze v pobaltských zemích, a to jen jednou za 5 let. Úžasná atmosféra, veliké nadšení a všeobecné porozumění by mohly být inspirací pro státníky po celém světě. Součástí koncertu bylo také historicky první udělení "Světové sborové ceny míru", kterou logicky převzali ministři kultury Lotyšska, Litvy a Estonska společně s nejvýznamnějšími sbormistry svých zemí.

Litoměřické sbory opět potvrdily svou vysokou kvalitu, a to na opravdu celosvětové úrovni. Vzhledem k tomu, v jak skromných podmínkách ve srovnání se špičkovými sbory z jiných zemí pracujeme, jsme tak dobré výsledky ani neočekávali. Věřím, že časem i u nás získá sborový zpěv tak výsadní postavení jako jinde ve světě, abychom mohli náš potenciál konečně plně rozvinout.

Aktualizováno (Pátek, 02 Únor 2018 22:45)